Jak na první jarní vertikutaci a vyčesání trávníku?
Vhodné teploty pro vertikutaci
Vertikutaci doporučujeme dělat, až bude trávník v intenzivním růstu. Čím časněji vertikutaci provedete, tím déle bude trvat, než se trávník opět zregeneruje. A to je z důvodů, že nízké teploty půdy, ale i vzduchu, brzdí růst, takže trávník pomaleji odnožuje a dorůstá a regenerace pak trvá zbytečně dlouho. Je proto lepší počkat, až půda bude mít minimálně 10°C cca 5 cm pod povrchem, ideálně 12°C a více. Pak vše půjde rychleji a trávník se zazelená po regeneraci dříve. Teplotu můžete změřit vpichovacím půdním teploměrem.
Kdo dělal vertikutaci poctivě na podzim, tak skutečně nemusí nikam spěchat. Podstatné je trávník lehce posekat a dobře pohnojit, aby začal pěkně růst. První jarní vertikutaci tedy doporučujeme dělat přibližně druhý týden v dubnu, ale dle aktuálního počasí a místních podmínek to může být i později.
Co předchází vertikutaci?
Před první vertikutací je dobré zlikvidovat i mech. Obvykle stačí pár dní před regenerací trávníku, postříkat mech některým z přípravků na hubení mechu jako je třeba Mogeton, nebo Mechstop. Mech zrezne a odumře. Obvykle bývá nejvíc mechu tam, kam přes zimu nemohlo sluníčko. Preventivně ale doporučujeme hnojit sezónním hnojivem a koncem sezóny podzimním hnojivem Autumn. Pokud dodržíte tento postup, pak nebude nutné do trávníku sypat chemii.
Pravidlo 3 až 5. Vertikutaci provádějte 3 až 5 ročně do hloubky 3 až 5 mm
Pokud děláte vertikutaci trávníku třikrát až pětkrát za rok, tak jí není třeba dělat na jaře do kříže neboli nejprve jedním směrem a pak kolmo. Vertikutace křížem je dost drastický zásah, pokud není trávník skutečně dost hustý a plný plsti. Z řídkého trávníku odpadnou při intenzivní vertikutaci všechny plevele a opticky může dojít k zásadnímu prořídnutí, což nebývá hezké. Proto není od věci vertikutaci spojit s dosetím travním osivem.
Nože vertikutátoru by se měly zařezávat do hloubky 3-5 milimetrů, hlubší vertikutace už trávníku spíše uškodí. Vertikutace musí probíhat ve vysokých otáčkách, aby nože správně řezaly, nikoliv trhaly travní drny.
Stařinu po vertikutace vyhrabte a zkompostujte
Pokud se při vertikutaci dostane na povrch příliš mnoho stařiny, je lepší jí nejdříve nahrubo shrabat švédskými hráběmi s umělými zuby a až pak dočistit vyčesávací kazetou, která sebere všechny zbytky úplně dočista. Stařinu lze velmi dobře využít pro kompostaci. Po regeneraci už nezbývá než pravidelně kosit a hnojit celou sezónu.
Kdy neprovádět vertikutaci
Jakýkoliv regenerační zásah byste měli dělat s tím, že trávníku musí být ku prospěchu. Pokud tedy máte trávník podmáčený, tak si jej při vertikutaci spíše zničíte. Když je trávník sušší, trávník se nelepí a na povrch se vyřeže mnohem více stařiny. Trávník ovšem nesmí být ani úplně tvrdý, pak by nože nemohly zaříznout a celý stroj by na trávníku spíše poskakoval. Trávník není také nutné prořezávat vždy v celé ploše. Pokud je na některých místech prořídlý a zesláblý, potom tato místa vynechejte.